Druk cyfrowy bolesławiec

Druk cyfrowy

Dzięki progresowi dzisiejszych technologii branża drukarska przeżywa prawdziwy renesans. Pozwalają one na zdobycie o wiele większej jakości wydruku niż w przypadku rutynowo funkcjonujących drukarek bądź ploterów. 
Druk cyfrowy pozwala dodatkowo na zrealizowanie zleceń praktycznie „od ręki”. Jest to wykonalne dzięki skróceniu fazy przygotowywania do druku. Artykuły do drukowania dostarczane są w postaci danych cyfrowych. Nie trzeba przygotowywać formy drukowej ani robić druków próbnych – pierwsza odbitka, która zejdzie z maszyny jest już odbitką nakładową.
Najpopularniejszą metodą druku cyfrowego jest drukowanie elektrofotograficzne, a więc laserowe. Polega ona na przerobieniu danych wejściowych na „ramkę”, a więc zestaw danych rastrowych obejmujący informację o drukowanym obrazie. Następnie modulowana jest wiązka laserowa. Oświetla ona naładowany elektrostatycznie receptor pokryty materiałem światłoczułym. W następnej kolejności szczególny proszek barwiący (toner) przemieszany z ferromagnetykiem zbliżany jest do powierzchni receptora i przykleja się do niego w miejscach naświetlonych laserem. Finalnym etapem jest przeniesienie proszku barwiącego na zadrukowywaną powierzchnię – najczęściej różne warianty papieru.
Jednym z największych plusów druku cyfrowego jest duża jakość – widoczna zarówno w przypadku typowego czarnego tekstu, jak i kolorowego druku.

Related Posts